Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych uważa, że zmiany w systemie wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie wywołały negatywnych skutków dla sytuacji tych osób na rynku pracy. Swoje twierdzenie BON opiera na opublikowanych przez GUS wynikach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za II kwartał br.
Według tych badań w II kwartale 2014 roku współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniósł 27,2%, wskaźnik zatrudnienia – 22,5%, a stopa bezrobocia – 17,4%. Zarówno współczynnik aktywności zawodowej, jak i wskaźnik zatrudnienia wzrosły o 1,5% w porównaniu z wynikami z I kwartału br.
1 kwietnia tego roku nastąpiło obniżenie kwot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (o planowanych zmianach pracodawcy wiedzieli już od października roku ubiegłego). Zdaniem Biura Pełnomocnika przytoczone liczby dowodzą, że obniżka nie spowodowała pogorszenia sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy.
– Wyraźny wzrost wskaźników aktywności zawodowej i zatrudnienia między pierwszym a drugim kwartałem 2014 roku jest charakterystyczny także dla lat poprzednich. Wyraźny wzrost zatrudnienia w drugim kwartale miał też zwykle swoją kontynuację w kwartale trzecim. Można zatem przypuszczać, iż w roku bieżącym sytuacja się powtórzy – czytamy w komunikacie BON-u.
Redakcja WatchDogPfron pilnie śledzi wszelkie komunikaty z rynku pracy osób niepełnosprawnych i oczekuje publikacji danych Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji PFRON za pierwsze półrocze br. Wówczas ocenimy, na ile uzasadniony jest optymizm wyrażony przez BON.
Jerzy Jarski
Komunikat BON, 1 września 2014 r.
BAEL za II kwartał 2014 r.
. W publikowanym stanowisku brak jest istotniejszej informacji czy ustawowy cel obniżenia stawek dofinansowania wynagrodzeń został osiągnięty. Jeśli celem tym, jak się powszechnie uważa, była ochrona płynności finansowej PFRON, to rzeczą naturalną byłoby opublikowanie informacji czy cel taki został osiągnięty i jakie konkretne oszczędności w wydatkach PFRON uzyskał. I dodatkowo na co PFRON zamierza przeznaczyć osiągnięte oszczędności. Komentarz BON ani słowem nie wspomina o sukcesie lub porażce zmiany w tym zakresie. Co więcej uważny analityk komunikatu BON mógłby odnieść wrażenie, że obniżanie stawek dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych dało społecznie pozytywny rezultat w postaci wzrostu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością. Jeśli taka teza byłaby prawdziwa – projekt kolejnej nowelizacja ustawy już powinna leżeć na biurku Pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych .
W inforgrafice na stronie głównej watchdogpfron pokazujecie, że w kwietniu 2014 zatrudnienia osób niepełnosprawnych zmniejszyło się o kilka tysięcy osób. Kto ma rację? Biuro Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych czy Redakcja Watchdogpfron?
W infografice na stronie głównej są dane z Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji PFRON-u, pokazują one dokładną liczbę pracowników niepełnosprawnych, na których pracodawcy otrzymują dofinansowania do pensji. Z kolei informacje z GUS-u, na które powołuje się BON, są danymi statystycznymi opracowywanymi na podstawie ankiet przeprowadzanych w całej Polsce na losowo wybranych osobach. W tym sęk, że oba te źródła pokazują rozbieżne dane.
Czekamy na publikację danych z SODiR-u za pierwsze półrocze, wtedy będzie można dokładnie porównać oba źródła informacji o wskaźniku zatrudnienia.
To rzeczywiście dziwne, że Biuro Pełnomocnika Rządu, mając w ręku tak precyzyjny instrument jak dane z systemu obsługi dofinansowań PFRON, woli uwierzyć losowej ankiecie telefonicznej.
W danym wypadku chciałoby się napisać „zawierzyć”, skoro sam GUS zaleca wobec swoich danych daleko idącą ostrożność.
Istnieje frazeologiczny zwrot „urzędowy optymizm”. Czy słuszny? Okaże się.