W ostatnich dniach media obiegła informacja, że Poczta Polska chce zostać gigantem na wartym 8 mld zł rynku ochroniarskim. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” firma planuje w przeciągu pięciu lat przejąć 1/5 tego rynku. Ma strzec lotnisk, instytucji publicznych i spółek Skarbu Państwa. Z ochroniarskich usług firmy korzystają już Ministerstwo Cyfryzacji, niektóre sądy, lotnisko Pyrzowice, Alior Bank i PKO BP.
Informacja o planowanej ekspansji Poczty na rynku ochroniarskim zbiegła się w czasie z podpisaniem porozumienia o współpracy na rzecz osób niepełnosprawnych między Pocztą Polską a PFRON-em, którego głównym celem jest zwiększenie zatrudnienia takich osób. Czy dzięki porozumieniu z Funduszem osoby niepełnosprawne znajdą pracę w… ochronie?
Firmy ochroniarskie i sprzątające głównymi beneficjentami dofinansowań
Obecnie ze środków Funduszu na wspieranie zatrudniania osób niepełnosprawnych korzystają głównie największe firmy ochroniarskie i sprzątające. Na liście 100 największych przedsiębiorstw pobierających dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników podmioty te stanowią aż 84%.
Sektor sprzątająco-ochroniarski niejako wyspecjalizował się w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością. Niestety praca w nim niekoniecznie ma coś wspólnego ze wspieraniem i rehabilitacją najbardziej potrzebujących. Osoby niepełnosprawne pracujące w tego typu firmach zazwyczaj skazane są na minimalne wynagrodzenie, nie mają szans na podnoszenie swoich kwalifikacji, rozwój osobisty i zawodowy.
Tymczasem, jak pokazują badania, z roku na rok poziom wykształcenia osób z niepełnosprawnością w Polsce rośnie. Jak zauważa dr Mariola Racław, współautorka projektu „Polscy (Nie)pełnosprawni. Od kompleksowej diagnozy do nowego modelu polityki społecznej”, w roku akademickim 1997/98 liczba studentów z niepełnosprawnością wynosiła 828 osób (0,08% ogółu studiujących), a w roku 2011/12 liczba ta wzrosła do 30,25 tys. (1,71% ogółu studiujących). Osoby te po skończeniu studiów mają ogromny problem ze znalezieniem pracy, a jeśli już ją znajdują, często jest ona poniżej osiągniętych kwalifikacji, co prowadzi do frustracji wynikającej z niemożności zaspokojenia rozbudzonych aspiracji zawodowych i narastającego uczucia zmarnowanego wysiłku, jaki włożyli w uzyskanie wykształcenia. Typowym przykładem takiej pracy jest wspomniana praca w branży ochroniarsko-sprzątającej.
Wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych polską racją stanu
W ostatnim czasie wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych urósł do rangi jednego z najważniejszych problemów polityki społecznej, stając się niemal polską racją stanu. Elementem strategii zakładającej wzrost wskaźnika zatrudnienia takich osób jest podpisanie wspomnianego porozumienia między Funduszem a Pocztą Polską.
Z pewnym niepokojem przyjęliśmy ujawnioną mniej więcej tym samym czasie informację o planowanej ekspansji rynku ochroniarskiego przez Pocztę. Wchodząc w kolejny biznes firma bez wątpienia wyrazi ogromne zapotrzebowanie na tysiące nowych pracowników.
Mamy jednak nadzieję, że spełnienie ambicji polityków nie nastąpi kosztem pogrzebania ambicji osób niepełnosprawnych.
Iza Rutkowska
Źródła:
„Rzeczpospolita” (24-03-2017), Michał Duszczyk, Pocztowcy wygryzą ochroniarzy
PFRON (29-03-2017), Porozumienie o współpracy na rzecz osób niepełnosprawnych z Pocztą Polską oraz Bankiem Pocztowym
Pani Izo, krótko i na temat, tak powinno się pisać artykuł zestawiając fakty;-)