Specjalne uprawnienia pracowników niepełnosprawnych określają art. 15-20 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, zakaz ten może być zniesiony na wniosek pracownika potwierdzony zgodą lekarza.
Dodatkowo dla osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym istnieje możliwość skrócenia dnia pracy do 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo na wniosek pracownika potwierdzony zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza medycyny pracy lub, w razie jego braku, lekarza sprawującego opiekę nad pracownikami. Pensja takiego pracownika pozostaje na poziomie pensji za pełny etat.
Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługują:
• dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku;
• płatne nieobecności w dni badań specjalistycznych i zaopatrzenia ortopedycznego, jeśli nie ma możliwości wykonania tych badań i zaopatrzenia poza godzinami pracy;
• płatne nieobecności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (do 21 dni). Koszty tych nieobecności ponosi pracodawca płacą osobie niepełnosprawnej za te dni jak za urlop.