W programach wyborczych poszczególnych partii politycznych, jak i konkretnych kandydatów, problematyka rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia osób niepełnosprawnych występuje niezmiernie rzadko. Dlatego chętnie odnotowujemy każdy pomysł czy program w tej dziedzinie, przy czym chcąc zachowując polityczną bezstronność, publikować je będziemy bez komentarza, pozostawiając Czytelnikowi ocenę trafności i realności proponowanych rozwiązań.
Dziś przedstawiamy skrócony program działań na rzecz zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych sformułowany w liście podkarpackiego posła Bogdana Rzońcy do Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie”.
Skrócony program działań na rzecz osób niepełnosprawnych posła na Sejm Bogdana Rzońcy
(wyciąg z listu wystosowanego przez posła do p. Ryszarda Dzika, Prezesa Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie”)
1. Poprawa prawa – tutaj będę naciskał i apelował o ustawowe oddzielenie zatrudniania od rehabilitacji społeczno-zawodowej, wraz z jasnym określeniem różnych i niezależnych od siebie źródeł ich finansowania. Prawo winno być jasne, proste i niezmienne w długiej perspektywie czasowej.
2. Poprawa sytuacji WTZ i ZAZ – podejmę działania na rzecz wzmocnienia ich pro-zatrudnieniowej roli, jako docelowej formy aktywizacji zawodowej najsłabszych spośród osób niepełnosprawnych. Warsztaty i ZAZ jako lokalne przedsiębiorstwa społeczne winny być wspierane nie tylko z budżetu PFRON i samorządu, ale także przez lokalne urzędy i instytucje poprzez zamówienia publiczne.
3. Poprawa sytuacji chronionego rynku pracy – podejmę działania nie tylko na rzecz zahamowania likwidacji, ale i na rzecz tworzenia nowych ZPChr. Sektor ten prowadząc działalność konkurencyjną nadal winien realizować funkcje socjalne i społeczne, i z tego powodu otrzymywać dodatkowe wsparcie ze środków publicznych, ze strony klauzul społecznych oraz pro-zatrudnieniowych ułatwień w pozyskiwaniu i wydatkowaniu środków w ramach pomocy publicznej.
4. Poprawa sytuacji otwartego rynku pracy – każdy pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne powinien odczuwać szacunek i uznanie Państwa, i mieć od niego wsparcie prawne i finansowe poprzez m.in.:
a) ustawowe zapisy gwarantujące, w kilkuletniej perspektywie, niezmienność przepisów dot. poziomu i wymogów osiągania wsparcia;
b) wymóg pełnego i jednoznacznego respektowania definicji i wykładni unijnych w prawie krajowym oraz ich jednolitej interpretacji.
5. Poprawa sytuacji finansowej PFRON – podejmę działania na rzecz poprawy ściągalności, uszczelnienia wydatków Funduszu oraz zapewnienia budżetowego wsparcia na pełną realizację zadań nałożonych nań ustawowo na rzecz wspierania pracodawców, organizacji pozarządowych oraz indywidualnych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
6. Poprawa sytuacji finansowej pracowników niepełnosprawnych – podejmę działania na rzecz zniesienia limitów dorabiania przez rencistów lub ograniczenia ich skutków przez ustanowienie jednego poziomu i zasady „złotówka potrącenia, za złotówkę przekroczenia”.
7. Poprawa zdrowia pracowników niepełnosprawnych – podejmę działania na rzecz wcześniejszego i dobrowolnego przechodzenia osób niepełnosprawnych na emeryturę. Uzasadnieniem tegoż może być fakt, iż jako słabsza i pełna ograniczeń grupa społeczna osoby te żyją znacznie krócej, a pracę okupują ogromnym wysiłkiem.
8. Inne działania – zdając obie sprawę, iż wielu spośród niepełnosprawnych, czasowo lub wcale nie może podjąć pracy, podejmę działania, aby takim osobom także zapewnić warunki do w miarę godnego życia, leczenia i opieki.
Może kiełbasa wyborcza, a może nie ?
Poseł Rzońca od czasu kiedy był posłem – 2011 rok miał:
2 wypowiedzi na temat osób niepełnosprawnych
Na jego 1363 interpelacji 38 dotyczyło osób niepełnosprawnych
2 zapytania na temat osób niepełnosprawnych
Na jego 178 oświadczeń 9 dotyczyło osób niepełnosprawnych
Źródło: sejm.gov.pl
Za każdym razem brał w obronę osoby niepełnosprawne, zpchr, i wytykał błędy rządzącym oraz brak zatrudnienia w administracji osób z niepełnosprawnością. Dobry człowiek
Panie Boże, przepraszam- Widzisz i nie Grzmisz?